Populární platforma Atlassian plně přechází do cloudu. Od 14. února 2024 tak definitivně přestane podporovat své serverové licence. Na trend přechodu na cloudové verze upozorňuje technologicko-konzultační společnost MoroSystems, která je zároveň největším Atlassian Platinum Solution Partnerem v České republice.

MoroSystems: Tomáš Páral, CEO, founder

Samotní MoroSystems pomohli s migrací firemních systémů do cloudu například společnostem Sazka, Czech News Center, Česká Zbrojovka či Kajot. Vzhledem k rozšířenosti řešení Atlassian na českém trhu upozorňuje MoroSystems na to, že konzultační a dodavatelské kapacity jsou již nyní omezené. Firmy by proto neměly s přechodem na cloudové řešení otálet a zahájit migrační projekt co nejdříve.

„Cloudové nástroje Atlassianu představují v oblasti digitalizace firemních procesů jasnou budoucnost a řada firem si tuto skutečnost uvědomuje. Cloud poskytuje oproti on-premise řešení řadu výhod, zejména úsporu nákladů za interní správu serverů či spolehlivost při řešení bezpečnostních a jiných krizových situací. Navíc Atlassian v únoru 2024 ukončuje podporu svých serverových řešení, čímž ukazuje jasný směr do budoucna,“ komentuje Tomáš Páral, CEO MoroSystems.

Konec serverových licencí

Odklon od serverových instalací ve prospěch cloudu následuje nejen Atlassian, ale i další giganti, například Microsoft nebo SAP. V MoroSystems si již migrací interně prošli, stejně tak ji úspěšně provedli u řady klientů. Upozorňují především na potřebnou přípravu procesu, aby vše proběhlo hladce.

„K ukončení platnosti serverových licencí a přechodu do Atlassian cloudu zbývá zhruba jeden rok. Vzhledem k počtu firem a náročnosti migračního procesu jde o poměrně šibeniční termín. U běžných instalací trvá migrace tři měsíce. U velkých instalací je třeba počítat s migrací v rozsahu šesti až devíti měsíců. Pokud firmy nezahájí migraci včas, hrozí jim, že pro ni budou těžko hledat vhodného partnera. V MoroSystems dnes nevidíme důvod, aby společnosti s migrací do cloudu otálely,“ dodává Páral.

Úspěšné migrace

Mezi firmami, které již do cloudu za pomoci MoroSystems přešly, jsou například společnosti Sazka, Czech News Center, Česko.Digital, Česká Zbrojovka či Kajot. Na cloudovém řešení oceňují zejména intuitivní UI, snadnou kooperaci při práci na projektech nebo vytváření statistik.

„V České zbrojovce využíváme přes 150 licencí Jira Cloud, dosud bez technických problémů a s pozitivním přijetím mezi kolegy. Díky cloudu můžeme v projektových týmech aktivně kooperovat napříč skupinou, Jiru využíváme jako hlavní nástroj pro reporting managementu společnosti. S podporou MoroSystems chceme systém nadále přizpůsobovat svým potřebám a v rámci celé Colt CZ Group rozšiřovat počet uživatelů,“ popisuje Tomáš Škývara, projektový manažer České zbrojovky.

„V minulosti jsme interně používali celou řadu nástrojů, od Redmine přes Freshdesk až po MS Project. Některé z nich jsme však nevyužívali dostatečně nebo se časem ukázaly jako zastaralé. Pokrytí našich potřeb zajistily až cloudové nástroje Jira a Confluence. Celou implementací jsme prošli krok za krokem, od migrace zajištěné MoroSystems přes testovací období až po postupný přechod jednotlivých oddělení firmy. Intenzivní spolupráce a průběžné konzultace zásadním způsobem pomohly tomu, že celý proces proběhl hladce,“ uzavírá Marek Souček, head of development ve vývojářské společnosti Kajot, která se specializuje na vytváření herního softwaru.