V #Ethereum světě začíná bublat další převratný layer-2 blockchain, který by měl (opět, taky,…) adresovat škálovatelnost a rychlost, s kterou Ethereum poslední roky zápasí.

Pokud jste o #MegaETH neslyšeli, tak v kostce:

V čem má být MegaETH unikátní

Jedná se o L2 řešení pro Ethereum, které fakt rychlé transakce – přes 100 000 TPS s latencí pod 1 ms. To je úplně jiná liga než klasické Ethereum, které se pohybuje v desítkách transakcí za sekundu.

Jak MegaETH funguje

MegaETH je založen na jednom sekvenceru, který přijímá transakce, ověřuje jejich validitu, seřazuje je do správného pořadí a následně vytváří bloky na MegaETH. V tento moment je pro uživatele transakce potvrzená. V dalším kroku pak se pak bloky seskupí do jednoho batche, zkomprimují a nakonec MegaETH odešle souhrnnou transakci na Ethereum, která je následně přidána do bloku Ethereum blockchainu.

Proč je MegaETH tak rychlý

Stručně řečeno – jeden extrémně rychlý centralizovaný sekvencer, který umožňuje potvrzení transakcí téměř v reálném čase. Žádný tradiční mechanismy konsenzu jako jsou Proof of Work nebo Proof of Stake s distribuovanou sítí tisíců validátorů. Jeden sekvencer (= validátor) vládne všem. Na nabušeném HW umožňující škálovatelnost a rychlost zpracování transakcí.

Jaká jsou rizika u MegaETH

Centralizovaný sekvencer je super pro rychlost, ale nicht super pro bezpečnost a sklony k cenzuře. Sekvencer (a jeho provozovatel) má totiž plnou kontrolu nad tím, které transakce se dostanou do bloku a v jakém pořadí. Sekvencer rovněž může zablokovat transakce určitých uživatelů nebo smart kontraktů. Pokud přestane fungovat, přestane fungovat celá síť MegaETH (tedy je zde single point of failure).

Závěr?

Pokusy naboostovat rychlost zpracování transakcí přes centralizaci tu už nějaký ten pátek jsou (#Solana, #Base,….), na papíře vždy vypadaly líp než v reálném světě. Uvidíme, jak dopadne MegaETH. Vsází na něj jak spoluzakladatel Ethereum-chainu Vitalik Buterin, tak třeba i česká investiční skupina MitonC.

Důležité odkazy