Různých konferencí je celá řada. Pouze několik z nich stojí za to navštívit. A Fintech Week v Londýně je jedna z nich. Jedná se o týden plný technologií, inovací, regulatorních novinek, příběhů a vizí, na kterém se protočí tisíce návštěvníků a desítky řečníků. Konferenci jsem letos navštívil poprvé a zde jsou mé postřehy.

Vlajkovou událostí Fintech Weeku je jednodenní konference. Letos založená především na panelových diskusích na témata jako budoucnost finančního světa, open banking, nová platební řešení, zapojení AI ve finančnictví a další. Co mě zaujalo?

Fintechová scéna je v Británii o generaci dál

To, co řeší ve Velké Británii v rámci FinTechu je o generaci dál, než co řešíme v ČR. Zatímco u nás jsou fintechové startupy založené na úzce specializovaném řešení, v Británii by takové řešení byla jedna feature mnohem komplexnějšího produktu. Uvědomil jsem si, že stavět produkt pro globalizovaný finanční svět nedává smysl na nás trhu, který je jeho mikrosegmentem se specifickými vlastnostmi.

Británie vítá Blockchain, prosazuje Embeded Finance a hledá nové koncepty pro rozvoj platebních karet

Blockchain provides transpareny required in the world of financial services.

Nikdo se blockchainu nebojí, nekouká na něj skrz prsty. Tokenizace na blockchainu – stablecoiny, RWA tokeny, a další – je považována za pozitivní posun a směr. Ano, je třeba mu dát nějaký právní rámec, ale legislativci tento rámec tvoří s respektem inovacím, nesnaží se trh chránit tím, že jej zakonzervují.

Embedded finance je vnímáno jako důležitý směr pro distribuci finančních produktů

Jde o cestu jak proaktivně nabídnout klientovi relevantní finanční produkt vhodný pro situaci, ve které se nachází. Hodně se mi líbil termín “contextual finance,” který to dobře vystihuje.

Issuance as a Service nebo Gnossis Pay: Budoucnost platebních karet je světlá

V Británii je na trhu značné množství firem zabývající se využitím platebních karet. Objevují se nové koncepty a přístupy k práci s kartami. Jedním z nich je Issuance as a Service, který na trh přináší v Čechách známé firmy Thredd či Marqeta, případně na konferenci velmi aktivní firma B4B Payments. Dalším z nich je např. Gnosis Pay, spojující zavedené payment rails, blockchain a platební karty.

Fintech Week Expo

Vedle řady drobných akciček rozesetých po celém Londýně je tou hlavní třídenní vystavovatelská konference plná stánků firem a neziskových organizací představujícíc svoje produkty či služby týkajících se primárně nových technologií. A to na všech možných úrovních. Od mladých startupů po zavedené korporace, od čistě komerčních subjektů mířících za ziskem po organizace financované státem pomáhající se získáním vzdělání nebo zastupující IT scénu v jiných státech – pavilony Pákistánu, Jižní Afriky, Švýcarska, Malty a dalších. Překvapilo mě, jak hodně jsou zastoupeny organizace právě s tímto účelem – bylo jasně cítit, jak velký prioritu Velká Británie technologiím jako země dává, že je a nadále chce zůstat významným celosvětovým tech hubem. V porovnání s ČR je to nesrovnatelné. To, že české zastoupení chybělo, hovoří za vše.

Je to potřeba zažít …

Pokud bych to měl závěrem nějak zobecnit, tak akce typu London Fintech Week jsou připomínkou, jak důležité je dívat se za hranice našeho domácího trhu, vyrazit mimo naši lokální fintechovou bublinu do jiné kultury. A to fyzicky, kdy je střet s jiným světem významně silnější než online konference či webináře. Tak zase za rok ..