Na podzim roku 2021, těsně před Vánoci, jsme s neziskovou organizací Dobré víly dětem spustili první český dárcovský NFT portál. Myslím, že už tedy dozrál čas ohlédnout se zpět a nasdílet, čím jsme si během projektu prošli.

Volba blockchainu, základ každého NFT portálu

Vybrat blockchain pro NFTčka je alfou a omegou každé NFT platformy. Momentálně neexistuje zcela jednoznačně nejlepší blockchain pro NFT z pohledu mixu popularity, výše poplatků a spolehlivosti. Etherum je populární, ale drahé, Solana kriticky nestabilní a centralizovaná, Celo nerozšířené, u Polygonu těžko říct, zda-li tu za pár let bude. V závěru proto padla volba na Binance Smart Chain (BSC), který se ukázal být pro náš use case optimálním řešením. 

U NFTček postavených nad BSC čekají vývojáře de facto dvě hlavní výzvy:

  • omezená podpora velice populární kryptopeněženky Metamask, 
  • v současnosti malý počet velkých NFT burz, na kterých lze nabídnout k prodeji již vymintované tokeny. 

V porovnání s limity ostatních blockchainů nám nicméně obě výzvy připadaly zvládnutelné, a tak jsme se rozhodli dát BSC šanci.

Právní rámec NFT portálu aneb Děláme to správně

Z veřejné debaty není pro všechny blockchainové nadšence žádným velkým tajemstvím, že probíhají dlouhodobé snahy regulátorů zakotvit blockchain a s ním spojené kryptoměny či tokeny v existujícím právním řádu. 

V ČR se NFT problematiky týká mimo jiné i zákon o praní špinavých peněz (AML), který zahrnuje osoby poskytující služby spojené s virtuálním aktivem (mezi které lze NFT podřadit) v rámci své podnikatelské činnosti. Provozovateli NFT portálu tak vzniká povinnost provádět identifikaci klientahlásit případné podezřelé obchodyzavést interní směrnice a podobně, a to pod pohrůžkou citelných sankcí. Jinými slovy – pro provozovatele NFT portálu obvykle přidaná zátěž. 

Náš případ byl z právního hlediska velmi specifický. NFT portál jsme postavili pro neziskovou organizaci, jež se také stala jeho provozovatelem. A protože nezisková organizace de facto podnikatelskou činnost vůbec nevykonává, operace s NFT nejsou počítány jako součást jejího podnikání. Dobrým vílám tak naštěstí odpadla přidaná zátěž v podobě nutnosti naplnit právní povinnosti, které zákon běžně ukládá podnikajícím osobám. 

Vývoj portálu ultra-lean agilním přístupem

High season pro fundraising neziskových organizací je konec a začátek roku. Vzhledem k tomu, že nápad využít NFTček jako dalšího zdroje darů pro Dobré víly dostal v MoroSystems zelenou na konci srpna, na komplet ideaci, scoping, grafiku, vývoj portálu včetně integrací, nastavení blockchainových operací, tvorbu textů a obsahu, naplnění portálu obrázky a minting NFTček, otestování a v neposlední řadě i základní PR aktivitu jsme měli čas prakticky tři měsíce. A k dispozici pět lidí. To znamenalo nutnost zajistit maximální nasazení členů týmu a zároveň neustálé zkoumání a rozhodování o tom, jaké funkce jsme schopni v daném čase do portálu dostat a jak je technicky řešit při zachování účelu portálu. 

Výzev byla ohromná spousta, namátkou vcelku nečekaným problémem bylo najít v ČR etablovanou platební bránu, která by přijímala projekty spojené s dárcovstvím a blockchainem. Pokud chcete ještě ke všemu přes platební bránu přijímat platební karty, je to prakticky neřešitelný problém a je zřejmě nutné podívat se do zahraničí (Stripe, atp.). Je zjevné, že zatímco na západ od ČR je krypto v bankovním sektoru čím dál víc vnímáno jako příležitost, u nás se jedná stále o nepřítele. 

proč jsme šli cestou plateb v českých korunách a ne v kryptoměně? Ze dvou hlavních důvodů:

  • zjednodušení procesů pro neziskovou organizaci – v případě darování kryptoměny se jedná o nefinanční dar, který je nutné ocenit, což by pro Dobré víly byla zátěž navíc;
  • zpřístupnění NFTček co nejširšímu publiku – lidí, kteří již mají nějakou kryptoměnu (a ideálně Binance Coin), je totiž podstatně méně než těch s bankovním účtem v české měně. Je ale fér si říct, že kdybychom měli víc času, integrovali bychom jak platební bránu, tak platbu kryptoměnou.

Zatímco integrace platební brány nám vývoj NFT portálu zbrzdila, blockchainové operace jsme odbavili extrémně rychle. Díky tomu, že je MoroSystems partnerem Tatum – brněnského startupu provozujícího blockchain development platformu, která významně zjednodušuje vývoj blockchainových aplikací – mohli jsme se plně soustředit hlavně na produktové rozhodování typu jaký standard NFT zvolíme (BEP-721), kde budeme ukládat data (IPFS) a jak budeme řešit případné opravy již vymintovaných tokenů (pálením).

Suma sumárum zhodnocení

Z celkového počtu 45 tokenů na portále k dnešnímu dni změnilo vlastníka 9 z nich za objemu finančních darů přesahující minimum, které lze darovat (konkrétní částku neuvádím z respektu k darujícím). Troufám si říct, že už to nejsou peníze, které lze najít jen tak na ulici, a že přispěly k naplnění aktivit, které Dobré víly pro děti v ústavní péči organizují. 

Z pohledu chladně byznysového upoutal projekt pozornost zájemců o ryze komerční blockchainové projekty, kdy MoroSystems jako firma jasně ukázala, že v rámci zakázkového vývoje software umíme blockchain a aplikace nad ním a nebojíme se postavit čelem jakékoliv výzvě. A samozřejmě máme k dispozici prefabrikát NFT portálu, který můžeme nabídnout i pro další projekty.

Takže suma sumárum – za mě dobrý.

www.morosystems.cz/reference/nft-portal/