V sobotu 19. března vyrazilo několik z nás do Prahy na VŠE, kde se konal již šestý ročník vývojářské konference Devel. Registrace probíhala od ranních 8 hodin, tak jsme si museli trochu přivstat, cesta z Hradce nám přece jen netrvá půl hodinky. Co nás ale potěšilo, byl výběr místa konání. Nebylo třeba se nikterak složitě vláčet přeplněnou veřejnou dopravou, ale stačilo pouze obejít nádražní budovu a byli jsme na místě.

Devel_publikum

Od začátku akce jsme si  velmi pochvalovali profesionální organizaci. Ihned po příjezdu bylo připravené občerstvení a dárky na uvítanou pro každého účastníka. Jednotliví zástupci zúčastněných měli k akci připravený doprovodný program v podobě vystavených technologických hraček, jako tetris, programovatelní roboti a podobně. Zároveň bylo možné se zúčastnit řady zajímavých soutěží a vyhrát atraktivní ceny.

Přednášky byly většinou dvacetiminutové, což celou akci dělalo svižnější a živější, a nebyl problém se na ně celý čas soustředit. Všichni přednášející byli i po dokončení své přednášky ještě nějaký čas k zastižení pro případné dotazy publika. Klasické přednášky byly ještě proloženy tzv. Ignite talks, což je sled krátkých, rychle po sobě jdoucích témat.  Jednalo se o formát, kdy měl autor čas kolem pěti minut na celou prezentaci a jednotlivé slidy se automaticky přepínaly po 15 vteřinách. Pro Petra Buriana z livesport.cz to však neznamenalo žádný problém a ještě si stihl pořídit selfie s publikem.

Vzhledem k tomu, že konference byla jednodenní a měla pouze jedno vlákno, tak měla dost široký záběr (pro někoho výhoda, pro jiného ne). Dozvěděli jsme se, jak zlepšit své postupy při vývoji, jak efektivně testovat aplikace a udržovat různé verze těchto aplikací i zdrojového kódu, ale také jak se při naší práci správně pohybovat (respektive sedět), jaké cviky v tomto případě nejvíc pomáhají a jaké sporty jsou či nejsou pro sedavou práci vhodné. Přednášky a informace se ale týkaly převážně webových aplikací a technologií. Úroveň přednášek byla na velmi vysoké úrovni, na všech přednášejících bylo jasně vidět, že je přednášení baví a jsou nadšeni pro svá témata, o kterých by jistě zvládli vyprávět dlouhé hodiny.

A co nás na Develu nejvíce zaujalo?

Schrödingerova aplikace

Ondřej Mysliveček ze společnosti LMC, známý především weby Jobs.cz a Prace.cz, přednášel o aplikačním monitoringu, který poskytuje zpětnou vazbu o fungování webové aplikace. Tím dokáže upozornit na problémy a lze je začít řešit dříve než je odhalí zákazník. Aplikační monitoring umožňuje kontrolovat kromě statusového kódu například i html elementy obsažené na stránce, tím se lze zaměřit i na jednotlivé částí webu, které chceme monitorovat, např. tabulku obsahující načtená data z databáze nebo jiné klíčové elementy. Aplikační monitoring je jedním ze způsobů, jakým lze sledovat fungování aplikace. Nedoporučuje se ovšem spoléhat pouze na jeden druh monitoringu. Vždy je lepší kombinovat více způsobů monitoringu, např. aplikační monitoring (testomato) a monitoring sítových prvků (nagios).

Amazon Lambda

Jednou z anglicky přednesených přednášek byla přednáška na téma Amazon web services Lambda, kterou přednášel James Hall. James je známý především aplikací, která plní účel online nahrávací kampaně stvořenou pro Davida Guettu a aplikací pro UEFA. Přednáška byla rozdělena na 3 části, které se jmenovali CULTURE, PROCESS a TECHNOLOGY. James více než půlku přednášky strávil v prvních dvou částech, kde kladl skutečný důraz na záležitosti jako společné obědy s kolegy, agilní vývoj a sdílení znalostí. V závěru přednášky se nám dostalo ukázky již zmiňovaných aplikací a lehkého představení AWS Lambda a serverless frameworku.

Achillova pata JavaScriptu

Autor Ondřej Žára svou přednášku hned v úvodu „pro probuzení“ oživil střílením konfet, což se mu určitě povedlo (to ještě nevěděl, že si všechno bude muset také uklidit :) ). Prezentace se týkala možností modularizace v JavaScriptu, což byl odedávna problém. Jiskru naděje na zlepšení měl přinést nový standard ES2015, který přináší přímou podporu modularizace do jazyka. Problém ovšem stále přetrvává, protože chybí nativní podpora ze strany prohlížečů.


Dále bychom určitě zmínili téma Soudce Dredd od Honzy Javorka a přivítali jsme také část programu, která se zabývala vývojem pro HW zařízení. K tomu se pojil i doprovodný program, kde jsme měli možnost si prohlédnout a osahat různé druhy a provedení Arduina, RaspberryPi a jim podobných zařízení.

Konference Devel nám dala spoustu užitečných vědomostí i příjemných zážitků. Celá konference na nás působila velice příjemně, ať už se jednalo o samotné technické záležitosti či zajištění občerstvení a doprovodný program. Po konferenci byla pro všechny účastníky přichystána závěrečná akce v podobě afterparty. 

IMG_20160319_163847
IMG_20160319_163830
WP_20160319_001
WP_20160319_003

 

Další fotky a videa je možné nalézt na oficiálním Twitterovém účtu Develu.