Rakouská společnost TRICENTIS zaměřující se na oblast testování vydává každý rok zajímavé statistiky na téma největších chyb a problémů, které se ve světě softwaru v předchozím roce udály (“Software FAIL Watch”). Na otázku, jak k daným číslům došli, odpovědět nedokáži (a analytika/statistika, který toto vyhodnocoval, bych jednou rád potkal osobně), ale čtení je to vždy zajímavé. V následujícím článku vypíchnu a okomentuji to nejzajímavější a pokud by vás zajímaly další informace, kompletní dokument ve velice čtivé formě je ke stažení zde: https://www.tricentis.com/software-fail-watch/.

Hrubá čísla

Na úvod pár surových dat (s WOW efektem a bez kontextu…):

  • Softwarové chyby měly dopad na nejméně 3 683 212 665 lidí, což je přibližně polovina světové populace.
  • Softwarové chyby způsobily finanční ztrátu 1 715 430 778 504 amerických dolarů (ano, je to jeden trilion USD a “nějaké drobné”).
  • Díky softwarovým chybám bylo ztraceno přibližně 269 let.

A nyní již konkrétněji…

Nej…

Nejděsivější chyba

Šest lidí uhořelo při požáru kancelářské budovy poté, co byli uvězněni mezi několika automatickými dveřmi. Ty neměly manuální otevírání, takže se při výpadku elektřiny systém vypnul a dveře nebylo možné otevřít.

(více zde: LINK)

Nejvtipnější chyba

Chytrý software v některých sexuálních pomůckách zapříčinil to, že během jejich používání byl nahráván zvuk z okolí, který se následně ukládal na spárovaný mobilní telefon.

(více zde: LINK)

Největší WTF

Palestinec byl zatčen izraelskými úředníky poté, co Facebook nesprávně přeložil jeho příspěvek. Muž byl na fotografii v buldozeru a společně s ní sdílel text „Dobré ráno“ napsaný v arabštině. Facebook zcela nepochopitelně přeložil nápis do hebrejštiny jako „Attack them“ a do angličtiny jako „Hurt them“. Chudáka zatkla nearabsky mluvící policie a držela ho nějaký čas jako potencionálního teroristu.

(více zde: LINK)

Nejdiskutovanější chyba

Zřejmě nejdiskutovanější chybou v oblasti mobilních zařízení byl problém na iOS 11 spojený s autokorekcí slova „I“ na ‚“A[?]“. Relativně malá chyba, chtělo by se říci, ale v kontextu 700 milionů iPhonů, 6 miliard SMS poslaných denně (a to pouze v USA!) a faktu, že každému uživateli se stal problém mnohokrát za den, se jednalo o dost nepříjemnou záležitost. A média to pochopitelně pořádně rozdmýchala.

(více zde: LINK)

Největší hacky roku 2017

Equifax

Společnost Equifax, jedna z největších zpravodajských agentur ve Spojených státech, se potýkala se skandálem poté, co hackeři ukradli až 143 milionů záznamů (včetně jmen a čísel sociálního pojištění). Mimo to byly odcizeny informace o 209 000 kreditních kartách spolu s řidičskými oprávněními 700 000 občanů Spojeného království a 10 milionů občanů USA. Některé zdroje uvádějí, že až polovina Američanů se díky tomuto může potýkat se ztrátou identity nebo hůře.

(více zde: LINK)

WannaCry

Útok WannaCry ransomware napadl více než 230 000 počítačů ve více než 150 zemích světa (největší útok ransomware v historii). Virus se zaměřil na chybu v MS Windows, uzamknul operační systém a požadoval výkupné. Za méně než 24 hodin se stala obětí britská národní zdravotnická služba (NHS), německá a ruská národní železnice, čínské univerzity, španělské a ruské telefonní společnosti, brazilské agentury sociálního zabezpečení, slovinské továrny a mnoho dalších. Trvalo tři dny než dvaadvacetiletý Brit zabývající se bezpečností útoky zastavil. Celková finanční škoda se odhaduje na více než 4 miliardy dolarů.

(více zde: LINK)

Krack

Bezpečnostní problém „Krack“ otevřel zranitelnost miliard zařízení po celém světě. Prakticky každé zařízení používající WiFi bylo ohroženo (díky autentizaci pomocí WPA2).

(více zde: LINK)

Jaderná elektrárna

Chyba v zabezpečení softwaru, který ovládá více než 200 citlivých stránek australské vlády, by umožnila hackerům převzít kontrolu nad vysoce zabezpečenými oblastmi, jako je jaderná elektrárna v Sydney a královská základna leteckých sil Austrálie – to vše bez nutnosti přihlášení.

(více zde: LINK)

Uber

Pro službu Uber byl rok 2017 plný skandálů. Hackeři ukradli 57 milionů záznamů uživatelů a 600 000 řidičských oprávnění. Starší útok, ke kterému došlo v roce 2016 byl v minulém roce zastíněn vedoucími pracovníky Uberu, kteří zaplatili hackerům 100 000 dolarů, aby vymazali ukradené údaje, čímž porušili několik zákonů několika zemí.

(více zde: LINK)

Michigan

Stát Michigan zjistil, že byly zveřejněny soukromé informace 1,9 milionu lidí kvůli softwarové závadě vyplývající z aktualizace systému. Situace vypadala obzvláště špatně, protože tentýž systém se nedávno dostal do ohniska kritiky pro řadu chyb, které vedly k tomu, že více než 20 000 nevinných lidí bylo falešně obviněno z podvodu.

(více zde: LINK)

Nejvíce šokující chyby

Zneužívání

Stát Florida zjistil, že téměř 1 500 hlášených případů zneužívání dětí bylo kvůli softwarové závadě přehlédnuto. Chyba způsobila, že hlášení byla shromažďována, ale nikdy nebyla předána daným jurisdikcím.

Lékařské zprávy

Národní kontrolní úřad Spojeného království zjistil, že 709 000 lékařských zásilek nebylo pacientům ani jejich praktickým lékařům díky softwarové závadě doručeno. Bylo zjištěno, že 500 000 dopisů obsahovalo důvěrné údaje o pacientech a v 1 700 případech mohly chybějící informace způsobit pacientům vážné následky. Nevyřízené dopisy se pět let stohovaly, vkládaly do krabic a ukládaly do skladu. Společnost, která byla pověřena doručováním dopisů, údajně o této záležitosti věděla již od roku 2014.

Vězení

Softwarová chyba prodloužila trest vězňům odsouzeným na jeden rok o dalších 5 měsíců.

(více zde: LINK)

Závěrem

Jak jsem zmiňoval v úvodu kompletní zprávu si můžete přečíst zde: https://www.tricentis.com/software-fail-watch/. Tímto článkem jsem chtěl poukázat na potřebu testování, ukázat několik odstrašujících příkladů a trochu si, jakožto QA, “přihřát polívčičku”. ;-)

Testům ZDAR!