Před několika dny Google vydal svůj Chrome OS. Po jeho vyzkoušení musím uznat, že něco na tom Google myšlení je. Ale bude to stačit?

Představení

Dlouho jsem přemýšlel, zdal-li se k tomuto novému operačnímu systému vůbec na blogu věnovat. Po jeho instalaci do VirtualBoxu jsem ovšem došel k závěru, že si to tento počin od Googlu zaslouží.

Pro ty, kteří nevědí o co se vůbec jedná (předpokládám, že takových je absolutní minimum) – Chrome OS je nový operační systém od společnosti Google, který má za úkol přinést revoluci do oblasti klasických operačních systémů. Narozdíl od nich je totiž postaven na myšlence cloudu. To znamená, že počítač bude sloužit jenom jako brána do světa internetu. Nic se nebude ukládat na pevný disk (ten tam bude pouze pro potřeby samotného Chrome OS, nebo bude scházet úplně) a všechna data budou uložena na serverech Googlu, či jiných společností, které budou nabízet online aplikace.

Myšlenka to není nijak nová, ale pouze Google má takové možnosti udávat směr vývoje, že si může dovolit vydat software, který má změnit pohled na používání počítače. K dispozici je zatím veřejná beta verze (jak jinak u Googlu), jejíž diskový VMDK image si můžete stáhnout z této stránky. VMDK soubor lze připojit i k VirtualBoxu, takže vám nebrání nic při jeho testování.

Spuštění je, jak sám Google poukazuje, bleskově rychlé – Chrome OS je založen na linuxu, takže se zase není tak čemu divit. I přesto udělá takový start dojem. K přihlášení do systému je třeba mít založený účet u Googlu – bez něj se do systému nedostanete. Zde vidím první problém tohoto systému – tato podmínka by mohla být pro nemilovníky Googlu velký oříšek. Po přihlášení se automaticky spustí prohlížeš Google Chrome, který v podstatě tvoří běhové prostředí systému. Nic víc zde nečekejte. Prohlížeč má v sobě integrovány odkazy na oblíbené služby Googlu a dále pak na sociální služby jako je Facebook či Twitter. Připojení k bezdrátové či drátové síti je bezproblémové (jak už je i u jiných linuxů dobrým zvykem). Od tohoto bodu se používání tohoto OS nelyší od používání internetového prohlížeče.

Život v cloudu

Bude tato funkcionalita uživatelům stačit? Dle mého názoru ano. Systém totiž nesměřuje na čtenáře tohoto blogu – tedy vývojáře a další osoby, které se podílejí na tvorbě softwaru. Chrome OS je totiž zaměřen na čistou zábavu, která souvisí s používáním internetu a rozmachem sociálních sití. Uživatel, který má počítač na to, aby se každý den podíval na nové maily a co se stalo na jeho facebooku, více funkcí počítače nepotřebuje. Ano můžete namítnout, že si potřebuje stahovat fotky, poslouchat hudbu apod. Ale takové služby, které toto umožňují online již také existují. Jde tedy pouze o to, jak rychlé má uživatel připojení k internetu a zda-li bude k dispozici dostatek kvalitních aplikací, které budou uspokojovat všechny potřeby uživatelů (stejně tak, jak to dělá např. facebook).

Já sám si dokážu představit, že si Chrome OS nainstaluji do svého počítače, jako druhý OS právě na již zmiňované rychlé úkony na internetu. Sami si přiznejte, kolikrát se vám stalo, že jste vypnuli počítač a rychle jste potřebovali mrknout na mail, kalendář, twitter, či napsat článek na blog apod. (nyní neberu v úvahu uživatele chytrých mobilních telefonů). Přesně na to je podle mne Chrome OS ideálním nástrojem.

Pojďme se tedy tešit na rychlé uvedení tohoto odvážného počinu a hlavně pojďme, jako vývojáři, vyvíjet aplikace, které budou připraveny na takovýto nový typ operačního systému, protože v něm je budoucnost. Ne pro počítače vývojářů a „power userů“, ale pro obyčejné uživatele, kteří vyžadují co nejjednodušší systém, který nepotřebuje údržbu, který je bezpečný a který jim umožní sdílet jejich životy na internetu.

Dejte nám vědět vaše názory v komentářích k tomuto článku. Myslíte si, že mají cloud systémy budoucnost? Využíváte v hojném počtu cloud služby? Jak jste na tom s vývojem cloud aplikací?