Jak jistě víte, Eclipse, ačkoliv patří mezi nejlepší volně dostupná IDE pro Javu a jiné jazyky, má problémy se správou pluginů a jejich případným updatem. Existuje nějaké řešení?

Jak jistě víte, Eclipse, ačkoliv patří mezi nejlepší volně dostupná IDE pro Javu a jiné jazyky, má problémy se správou pluginů a jejich případným updatem. Ne vždy se tento problém vyskytne – někdy věci fungují tak, jak mají a není problém vše nainstalovat ke své spokojenosti. Jsou ovšem pluginy, které vám celý Eclipse rozbijí a to, co dosud fungovalo již nelze opravit. Mluvíme zde především o systému závislostí mezi pluginy, který se dostane velice snadno do slépé uličky.

Z ní nás může vyvést například Yoxos, který umožňuje vyhnout se složitému shnánění pluginů a řešení potíží s nimi. Ná stránkách tohoto projektu, které mimochodem silně připomínají Eclipse, si můžete „naklikat“ svoji verzi Eclipse. Svoji distribuci si pak můžete uložit do svého profilu a nasdílet ji ostatním uživatelům.

Zatímco vytváření online distribucí nevyžaduje registraci, ukládání a sdílení profilů, jak se distribucím říká, již registraci vyžaduje. Po vyplnění formuláře vám Yoxos přidělí klíč, který pak využíváte k přístupu k této službě.

Přidávání plugiů je velice jednoduché. Z levého sloupce vyberete vámi požadovaný plugin a pomocí zelené šipky, která se nachází v středním panelu ho přidáte do své distribuce. Yoxos sám zjistí jaké závislosti jsou požadovány a přidá je do vaší kompilace. Jakmile budete mít všechny pluginy vybrány, stačí pouze zvolit váš operační systém z select boxu nahoře ve středním panelu. Poté již jen stisknout tlačítko Start download – Yoxos vám po chvilce připraví odkaz pro stažení, který bude obsahovat vámi sestavný Eclipse. Profil jde také uložit – viz tlačítko Save profile a poté ho například nasdílet ostatním uživatelům.

Profily mohou být veřejné nebo soukromé. Na stránkách projektu existuje hodně již připravených veřejných profilů, z kterých není problém si vybrat ten, který bude obsahovat pluginy, které potřebujete.

Po stažení stačí Eclipse již klasicky rozbalit a začít používat. Jediný rozdíl mezi klasickou distribucí a Yoxos distribucí je, že tato obsahuje Yoxos plugin (v podstatě stejně vypadající jako webová stránka Yoxosu), který vás upozorňuje na updaty – všechny updaty jsou pak realizovány přes stránku Yoxos. Tím se předchází nedostupnosti update stránek jednotlivých projektů a také je tím zaručeno, že je Yoxos předpřipravil tak, aby byla zaručena funkčnost.

Abychom jenom nechválili, tak na závěr shrnu nedostatky, na které jsem za dobu co tento projekt používám (v podstatě již rok) narazil. První je bezesporu nedostupnost některých pluginů v Yoxosu – není zas až takový problém, člověk si je jednoduše doinstaluje externě. Druhým problémem je pomalejší reakce na nové verze – přeci jenom chvíli trvá, než se na Yoxos dostane nová verze. Poslední je pak někdy nedeterministické chování samotného update systému. Stalo se mi, že mi Yoxos plugin neustále hlásil nutnost updatu, ačkoliv nic k updatu nebylo. Pomohla až „reinstalace“ Eclipse a odstranění konfiguračních souborů v mém Workspace.

Uvidíme, jak si bude stát projekt do budoucna – nyní, když vyšel Eclipse 3.5, kde je mimochodem opět vylepšen systém správy doplňků, bude muset Yoxos posílit a zvýraznit svoje výhody. I tak si myslím, že má co nabídnout a určitě stojí za vyzkoušení. Ideálním pomocníkem by pak mohl být ve firemním prostředí, kde se hodí, aby vývojaři měli stejný nástroj (základ), který si ovšem každý může doladit dle své potřeby.