Nedávno jsem se rozhodl pro kompletní reinstalaci své pracovní stanice. Nezanedbatelný počet hodin, který jsem pak strávil restaurací svého původního pracovního prostředí, tedy zejména instalací a nastavením Eclipse a všech pluginů, mě inspiroval k napsání tohoto příspěvku. Krok za krokem popíšu jednoduchý postup, kterým se docílí flexibility instalace Eclipse.

Před začátkem instalace jsem se obrátil na Google s otázkou, jak nejlépe nastavit Eclipse za účelem snadné budoucí reinstalace či upgradu.

Krátkých, srozumitelných, step-by-step návodů je na zahraničních blozích dostatek, takže si stačí zvolit ten, který vám nejvíce vyhovuje. Já vybral instalaci, kterou na svém blogu popsal Australan Jon Eaves, autor několika knih o Tomcatu či JSP.

Jak sám autor předesílá, jde o návod pro Windows a ten, kdo používá Unix by měl mít stejně natolik pod čepicí, že transpozice pro toto prostředí by mu neměla dělat problémy. Postup je u mě funkční pod Win XP a Eclipse 3.0.1.

Postup instalace

1. Vytvoříme potřebnou adresářovou strukturu

d:\eclipse\inst //obsahuje soubory samotného Eclipse,
d:\eclipse\workspace //naše workspace,
d:\eclipse\local\eclipse\plugins //instalované pluginy (tedy ne ty, které jsou obsaženy již v jádře Eclipse),
d:\eclipse\local\eclipse\features //featury

Do adresáře d:\eclipse\inst\links umístíme soubor .link s tímto obsahem:

path=d:\\eclipse\\local

Pozor na ta dvojitá lomítka, jsou potřeba.

K tomu, aby jako workspace využíval námi vytvořenou složku, Eclipse přinutíme např. zadáním takovéto cesty v zástupci Eclipse na ploše:

d:\eclipse\inst\eclipse.exe -data d:\eclipse\workspace

Postup reinstalace

Při reinstalaci Eclipse následují tyto jednoduché kroky:

  1. smazat obsah složky d:\eclipse\inst a rozbalit sem soubory nové verze Eclipse,
  2. znovu vytvořit soubor d:\eclipse\inst\links\.link

Toť vše.

Paradoxní je, že v minulosti jsem míval problémy s instalací pluginů prostým umístěním do odpovídajících složek v instalaci Eclipsu a že často ani po opakovaném restartu mi některé nejely. Teď, při instalaci stejných pluginů pod stejnou verzí Eclipse, ovšem právě popsaným způsobem, všechno funguje „na drc“.

Související odkaz